کد کپچای ریاضی با php و ajax

کد کپچای ریاضی با php و ajax

تو پست قبلی کد کپچایی را که متداول است در سایت قرار دادم ، کد کپچایی که اکثر سایتها از آن استفاده میکنند یعنی رشته ای از اعداد و حروف ، اما تو این پست کد کپچای ریاضی را قرار میدم یعنی یه عبارت ریاضی برای کاربر نشون داده میشه مثلا ۶+۳ =؟ و اگه کاربر عدد ۹ را وارد کنه یعنی اینکه واقعا کسی که برای ما یادداشتی و یا یه فرمی رو میفرسته کاربره و ربات نیست .

 

حالا تو بعضی از سایتها میبینی که سوال میپرسن مثلا پایتخت ایران کجاست ؟ و یا چیزایی مانند این حالا هدف از این کارا فقط اینه که مطمئن شویم که کسی که پشت کامپیوتر نشسته و فرم را برای ما ارسال میکنه انسان باشه نه ربات حالا چرا به یکسری دلایل …

و نکته ی که به نظرم رسیده اینه که بعضی از سایتها از کد های امنیتی یا همان کد کپچایی استفاده میکنن که خیلی نامفهوم و اذیت کننده است و این باعث میشه که کاربران اینترنتی اذیت بشن  و اگه به این مسئله هم فکر کنیم بهتر میشه .

 

طرز کار کد کپچای ریاضی  :

ابتدا در فایل captcha.php یک عبارت ریاضی مانند ۴-۳=؟  تولید می شود و این عبارت به صورت تصویر در فایل اصلی (صفحه ی که کد کپچا را فراخوانی میکنیم) نمایش داده می شود .

و با کلیلک بروی تصویر تغییر کد کپچا این کد به صورت ajax تغییر داده می شود و کد جدید به جای کد قبلی نمایش داده می شود .

و پس از این که نتیجه  عبارت جاری را در باکس ورودی ، وارد کردید یک پغام مبنی بر اینکه شما نتیجه عبارت را درست وارد کردید یا نه درست وارد نکردید برای کاربر نمایش داده می شود .

حالا شما این کد را هر جای صفحه ی خود که خواستید نمایش دهید می توانید کپی و پست کنید .

 

زبان برنامه کد کپچا : php , ajax

دانلود کنید - Download

 

توسط
تومان